Sailors win at West Grand; Soroco does well

KREMMLING – A pair of senior cross country runners from Steamboat Springs won the girls and boys races at the West Grand Invite in Kremmling on Saturday morning.

Caroline Baur won the women’s race with a time of 23: 02.3. Junior Autumn Oslowski was just behind her in second and Courtney Vargas senior was fifth.

Junior Meghan Maitre, freshman Isabelle Drobek and sophomores Madeline Moss and Morgan Yeiser round out the top 10.



Senior Bowden Tumminello was the first to cross the finish line in the men’s race with a time of 19: 49.1. His junior teammate Xander Dalke finished second, the only other sailor to make the top 10.

Connor Prost was the second best finisher in 14th place.



Soroco’s best and only male finisher was his sophomore Alan Mayer, who finished 22nd with a time of 24:22.

Sophomore Larhae Whaley was the best female Ram, taking sixth place with a time of 25: 41.8. Kayedence Bruner finished 14th, Alyvia Cox 24th and Trinity Delto 28th.

Great western invitation

Boys’ Team Scores: 1. Eagle Valley 29. 2. Steamboat Springs 54. 3. West Grand 71. 4. Meeker 89. 5. Denver Eagles 111.

Top 10: 1. Bowden Tumminello, SS, 19: 49.1. 2. Alex Dalke, SS, 20:50. 3. Armando Fuentes, EV, 21:05. 4. Steven Manzo, EV, 21: 43.3. 5. Gavin Doan, EV, 21: 56.2. 6. Esra Knoell, DE, 21: 57.4. 7. Galen Wilkinson, GT, 21: 57.4. 8. Cade Mather, EV, 22:05. 9. Sebastian Montes, EV, 22: 30.3. 10. Gabe Richardson, Meeker, 22: 43.1.

Zone Finisher: 14. Connor Prost, SS, 11:00 PM. 2. 18. Michael Hagney, SS, 23: 17.4. 19. Tommy Hagney, SS, 23:30 3. 20. Robert Rusher, SS, 23: 38.9. 22. Alan Mayer, S, 24: 22.1. 29. George Redfern, SS, 25: 20.7. 33. Miles Damore, SS, 26: 17.3. 35. Xavier Knott, SS, 26: 19.3. 37. Brandon Kolb, SS, 27: 49.2. 38. Garrett Bush, SS, 27: 59.4. 44. William Reilley, SS, 31:39. 46. ​​George Slowey, SS, 32: 03.8.

Top 10 Girls: 1. Caroline Baur, SS, 23:02. 3. 2. Fall Oslowski, SS, 23:03. 3. Allura Luna, GT, 23: 36. 3. 4. Brighton Bair, male, 24: $ 1.3. 5. Courtney Vargas, SS, 24: 52.9. 6. Larhae Whaley, S, 25: 41.8. 7. Meaghan Master, SS, 25: 46.1. 8. Isabelle Drobek, SS, 26: 10.4. 9. Madeline Moss, SS, 26: 19.1. 10. Morgan Yeiser, SS, 26: 41. 3.

Zone finishers: 12. Nicole Nolting, ES, 27: 24.4. 13. Emily Davidoff, SS, 27: 43.4. 14. Kayedence Bruner, S, 27: 54.4. 15. Katie Castor, SS, 28: 00.4. 16. Alex Hanna, SS, 28:05 2. 17. Novella Light, SS, 28:06. 18. Samantha Campbell, SS, 28: 08.8. 20. Lillian Hammer, SS, 28: 45.4. 21. Elise Colby, SS, 28: 53.4. 24. Alyvia Cox, S, 29: 55.3. 28. Trinity Delto, S, 31:45. 29. Aspen Bennett-Manke, SS, 32:15. 30. Sophie Cowman, SS, 33: 41.3.


Source link